Integracja systemu pomiarowego Aranet za pomocą ModBus, MQTT lub API chmury
Integracja systemu Aranet z innymi systemami
Ekosystem Aranet to proste i skuteczne rozwiązanie do monitorowania warunków środowiskowych, które można zintegrować z systemami informatycznymi innych firm.
Ekosystem Aranet IoT
Aranet to inteligentne rozwiązanie IoT do bezprzewodowego monitoringu warunków środowiskowych, które zbiera, rejestruje, raportuje i analizuje dane w czasie rzeczywistym z rozproszonych sieci czujników. Ekosystem Aranet składa się z czujników Aranet, stacji bazowych Aranet PRO oraz chmury Aranet Cloud.
Czujniki Aranet mogą być ustawione w miejscach, w których konieczne jest monitorowanie różnych parametrów fizycznych. Czujniki mierzą i wysyłają dane bezprzewodowo do stacji bazowej Aranet PRO, która zbiera i przechowuje wszystkie pomiary. Następnie chmura Aranet Cloud zbiera dane ze stacji bazowych i umożliwia 24/7 nieprzerwane i bezpieczne, scentralizowane przeglądanie wyników pomiarowych i analizę danych we wszystkich monitorowanych miejscach, niezależnie od tego, czy jest to jeden obiekt, czy wiele rozproszonych po świecie lokalizacji.
Integracja z systemami IT
Ekosystem Aranet to proste i efektywne rozwiązanie, które można zintegrować z systemami informatycznymi firm trzecich na dwa sposoby:
- Integracja na poziomie stacji bazowej Aranet PRO poprzez protokoły transmisji danych MQTT lub Modbus
- Integracja na poziomie Aranet Cloud za pośrednictwem interfejsu API Aranet Cloud
Integracja z poziomu stacji bazowych Aranet PRO
przez MQTT
MQTT to lekki protokół transportu komunikatów typu publish/subscribe, który może być wykorzystany do integracji Aranetu zarówno z internetowymi, jak i chmurowymi systemami IT, takimi jak Amazon AWS IoT Core services, Azure IoT Hub, IBM Maximo, My Priva i innymi platformami chmurowymi lub z lokalnymi kontrolerami BMS lub HVAC czy komputerami klimatycznymi, które nie muszą mieć nawet dostępu do internetu.
Główne cechy:
- Natychmiastowe przesyłanie danych typu push ze stacji Aranet do systemów informatycznych innych firm
- Zbieranie pomiary czujników, komunikaty alarmowe i dane inwentaryzacyjne
- Obsługiwane formaty danych: MQTT generic (raw), JSON array, Azure IoT Hub defined format
przez Modbus
Modbus to sprawdzony, szeroko dostępny i dobrze przyjęty protokół wymiany danych w różnych systemach monitorowania i zarządzania IT i IoT. Jest to de facto standard łączenia przemysłowych urządzeń elektronicznych i jeden z preferowanych protokołów wymiany danych również w BMS.
Główne cechy:
- Integracja typu pull, gdy system IT żąda danych z bazy Aranetu.
- Wersja Modbus TCP/IP obsługiwana przez bazy Aranet działające jako serwery Modbus
- Najnowsze dane pomiarowe z czujników
Integracja z MQTT/ModBus na inne protokoły
Jeśli system informatyczny nie obsługuje bezpośrednio protokołu MQTT lub Modbus, możliwe jest wykorzystanie urządzeń proxy do konwersji danych Aranet na potrzebny format, na przykład BACnet, OPC UA, LonWorks, KNX, a nawet sygnałów analogowych 4-20mA lub 0-10V. Jako urządzenia proxy można wykorzystać Raspberry Pi lub inne komputery przemysłowe oraz konwertery MQTT lub Modbus. Typowymi scenariuszami dla takich instalacji byłoby podłączenie do istniejących sterowników BMS lub HVAC lub systemów automatyki budynkowej.
Integracja na poziomie Aranet Cloud
Integracje Aranet Cloud umożliwiają deweloperom i partnerom natychmiastowy dostęp do danych ekosystemu Aranet ze wszystkich urządzeń za pośrednictwem jednego połączenia, niezależnie od tego, czy bazy odbiorcze Aranet Pro są zainstalowane w jednym miejscu czy rozsiane po całym kraju lub nawet świecie.
Integracje typu Push
Integracje typu Push są szeroko stosowanym rozwiązaniem wymiany danych w różnych systemach monitorowania i zarządzania IT. Jest to ustandaryzowany sposób scentralizowanego przesyłania danych z czujników z wielu stacji bazowych przez jeden scentralizowany punkt końcowy.
Główne cechy integracji typu Push:
- Scentralizowane przesyłanie danych dla wszystkich niezbędnych czujników za pośrednictwem jednego połączenia
- Integracja typu Push z natychmiastowym przesłaniem danych Aranetu do systemu informatycznego innej firmy
- Przesyłanie najnowszych lub historycznych danych pomiarowych z czujników podczas początkowej transmisji danych
- Definiowane przez użytkownika odstępy czasu między transmisjami danych i wybór czujników, dla których mają być przesyłane pomiary
- Gwarantowane dostarczanie danych do systemów informatycznych innych firm oraz retransmisja danych historycznych w przypadku chwilowej utraty połączenia
- Obsługiwany format danych: JSON Array
Aranet Cloud API
Aranet Cloud API umożliwia dostęp do danych z czujników i chmury poza ekosystemem Aranet. Cloud API jest integracją typu Pull. Korzystając z Aranet Cloud API, Aranet Cloud można zintegrować z dowolnym innym systemem informatycznym opartym na sieci Web lub chmurze lub użyć go jako źródła danych dla aplikacji innych firm.
Główne cechy Aranet Cloud API:
- Scentralizowany dostęp do danych dla wszystkich niezbędnych czujników poprzez jedno połączenie
- Integracja Pull-type API zapewniająca dostęp do danych w Aranet Cloud
- Dostęp do danych na żądanie z Aranet Cloud bez konieczności tworzenia magazynu danych w systemie informatycznym innej firmy
- Możliwość żądania danych bieżących, najnowszych i z określonego okresu
- Dostęp do danych specyficznych dla chmury, takich jak wirtualne czujniki, alarmy, zasoby
- Autoryzacja za pomocą klucza API
- Dokumentacja API - wszystkie aktualnie dostępne punkty końcowe są udokumentowane poprzez Swagger
- Obsługiwany format danych: JSON
Komentarze